fbpx

Diksiyon ve Hitabet

GÜZEL VE ETKİLİ KONUŞMAK, SANATTIR.

DİKSİYON VE HİTABET, Sağlıklı bir iletişimin iki vazgeçilmezidir. Güzel ve etkili konuşma becerisine sahip misiniz?

İkili diyaloglarda ya da toplu sunumlarda düzgün akıcı temiz bir üslupla konuşmak, şüphesiz ki bilinçli ve düzeyli bir eğitim almayı gerektirir

R

Sesimi doğru, güçlü ve güzel kullanabiliyor muyum? Güzel ve doğru yazabiliyor, konuşabiliyor muyum?

R

Anlatımın ve duygularım yerli yerinde mi? Göz temasında mimiklerin nasıl?Harfleri heceleri net anlaşılır telaffuz edebiliyor muyum?

R

Yutmadan yuvarlamadan net anlaşılır konuşabiliyor muyum? Yazı dili ile konuşma dili arasındaki farklılıkları biliyor muyum?

R

Diksiyon, güzel konuşmak demektir. Sadece güzel konuşmak bir şey ifade etmez. Üslubunuz, tarzınız, letişiminiz, beden diliniz,hitabetiniz bunların hepsi bir bütün. Diksiyon-Fonetik-Artikülasyon birbirinden ayrılmaz üçlüdür.

R

Diksiyon köken olarak Latince bir kelimedir. Güzel ve etkileyici konuşmak, dili tanımak, dili en etkili biçimde kullanmak, sesin yapısının inceleyerek konuşma sanatının gereklerini yerine getirmek gibi faaliyetlerin tümüne diksiyon denir.

R

Sözü gereğince kullanmak, kelimeleri doğru söylemek, hecelerin uzunluğuna, tonlama ve vurgulamaya dikkat etmek, jest ve mimik ve tavırları yerinde kullanmak da diksiyonun ana prensipleri arasındadır.

R

Diksiyon, hitabet ile birlikte anılır. Birbirine çok yakın olan bu iki disiplin, okul ve kurslarda birlikte anlatılır. Diksiyon, bir metni dosdoğru okumayı ve metindeki duyguları net olarak dinleyenlere aktarmayı hedefler. Bu metni ezberleyebilir ya da metni yüzünden okuyabilirsiniz.

R

Her halükarda sesleri doğru çıkarmanız gerekir. Duyguyu karşıya geçirmeniz şarttır. Güzel ve etkili konuşma hitabet ve sunum teknikleri türkçenin büyülü zarafeti. Hepsi beş yıldızlı beşi bir yerde eğitim de kişileri ve grupları özel avantajlı kampanyamız devam ediyor

R

Diksiyon ve beden dili eğitimleri devam ediyor.

R

Çekici ve doğru bir üslup doğal içten akıcı konuşma konularına hakim güçlü hitabet bütün bu başarıları elde etmek için: nefes, diksiyon, iletişim ve beden dili eğitimleri.

R

Gerek ailenizin içinde gerekse toplumda sunumlarınız sizin kalitenizi gösterir. İşte biz size sunum kalitesinin sırlarını öğretiyoruz, böylece hayatınızın kalitesini yükseltiyoruz

R

Güzel ve etkili konuşma eğitimlerini kaçırmayın.

R

Konuşma kalitenizi artırmak istemez misiniz?

R

Kelimeleri doğru telaffuz ediyor musunuz?

R

Diksiyon eğitimi almak için artık evinizden çıkmanıza gerek yok. Uzaktan eğitimle şimdi her yerdeyiz. Ayrıntılı bilgi ve kayıt için bize ulaşabilirsiniz.

Hitabet Nedir?

-Hitabet Yunanca “Retorik” kavramının Arapça karşılığıdır. “Belağat” kelimesi de aynı anlamda kullanılır.

-İnsanları güzel konuşarak etkileme ve ikna etme sanatıdır. Kitleleri etkilemek için hitabet gücüne sahip olmak gerekir. Hitabet sadece siyaset için değil hayatın tüm alanlarında gerekli bir yetenektir. Hitabet, sonradan kazanılan bir yetenektir.

-Güzel Konuşma Sanatı,

-İş yaşamımızda ve özel hayatımızda kendimizi doğru ve kaliteli ifade edebilmek, yaptıklarımızı en doğru şekilde ve iyi anlatabilmek, başarımızı artıracak çok önemli bir unsurdur. İnsanların en önemli iletişim aracı konuşmaktır.

-Konuşurken kendimizi dinletmek, insanları ikna etmek, takdir edilmek, başarmak, tercih edilmek isteriz. Tüm bunları başarmak için doğru ve güzel konuşmamız gerekir. 

-Etkili İletişim kurabilmek iyi bir diksiyona sahip olmak mümkündür. İyi bir diksiyona, isteyen herkes sahip olabilir. Diksiyon eğitimi ile konuşma kurallarını öğrenir daha etkili konuşmaya başlarsınız.

-İletişim kurabilmek iyi bir diksiyona sahip olmak mümkündür. İyi bir diksiyona, isteyen herkes sahip olabilir. Diksiyon eğitimi ile konuşma kurallarını öğrenir daha etkili konuşmaya başlarsınız.

  -Çoğumuz türkçenin yazıldığı gibi okunduğu zanneder acaba gerçekten öyle mi?

  -Duygularımı karşı tarafa iletirken, tam anlamıyla hakkını veren ifadeler seçebiliyor muyum

  Sesimdeki tonlamaları; yerinde, zamanında, dozunda kullanabiliyor muyum?

  -İnsan sosyaldir. Bu yüzden konuşmak zorundadır. İnsan sosyalleşirken en önemli ileitşim aracı olarak dilini kullanır.

  -Dil konuşmanın en temel dinamiğidir. Dilin konuşulma tarzına da üslup denir.

  -Dil ve üslup diksiyonun önemli unsurlarıdır. 3 farklı konuşma tarzı vardır. Bunlar;

  Sade Üslup

  Yüksek Üslup

  Karışık Üslup

  Sade üslupta, kolay ve anlaşılır olmak önemlidir. Kolayca anlatmak, kolayca öğretmek, eğlendirmek bu üslubun amaçları arasındadır.

  Yüksek Üslupta, sanatlı ve görkemli bir konuşma tarzı seçilir. Söz sanatlarına yer verilir. Parlak kelimeler kullanılır.

  Karışık Üslupta, Bu üslup büyük çoğunluğun kullandığı üsluptur. Bu üslubu herkes anlar. Bu konuşma tarzında hem yüksek hem de sade üslup kullanılır.

  Bize Ulaşın

  Aslıhan Gökçen Başaran ve AGB İletişim ekibine ulaşmak için aşağıdaki formu doldurabilir ya da bizi arayabilirsiniz. 

  0 (555) 222 88 60

  İstanbul

  bilgi@agbiletisim.com